Doğru cevabı biliyorsanız yarışmamıza katılarak siz de hediyelerimize sahip olabilirsiniz.
   
 
   
  ...
 
   
Türkiye ve dünyadan ünlü ressamlar, hayatları, çalışmaları ve sanat akımları...
Boyalar hakkında teknik bilgilere ve ilginizi çekecek faydalı linklere bu sayfadan ulaşabilirsiniz...
   
 
Sizde Sorularınızı Aşağıdaki Form Aracılığıyla Bize İletebilirsiniz..

1 2 3

Liquid Masking Film fırçadan nasıl temizlenir ?Kullandıktan sonra hemen su ve sabunla fırça temizlenmelidir. Eğer maske filmi fırça üzerinde kurursa temizlenmesi çok zaman mümkün olmaz. Kibrit çöpü, küçük bir sünger parçası ya da eski fırçalar bu iş için daha uygundur.

Liquid Masking Film Nedir ne zaman ve nasıl kullanılır ?Suluboya resim tekniğinin kurallarından biride , resim yaparken beyaz rengin kullanılmamasıdır bunun yerine beyaz olması gereken alanlar boyanmaz lakin yanlışlıkla Ya da başka bir sebeple bu alanlara da boya bulaşırsa bu boyayı kağıttan temizlemek imkansız hale gelir. Liquid Masking Film (sıvı maske filmi), su bazlı doğal latexdir ve Resme başlamadan önce kağıdın beyaz kalması gereken alanlarına sürülür resim bittikten ve boya kuruduktan sonra bu film tabakası silgiyle ya da parmakla temizlenebilir arzu edilirse üstü tekrar boyanabilir.

Hangi fırçalar yağlı boya tekniği için uygundur?Domuz kılından (Hog Hair) yapılan fırçalar genellikle yağlı boya tekniğinde çok kullanılan fırçalardır. Bununla beraber diğer fırça çeşitleri de belirli boya tekniklerinde kullanılabilir. Sıkı yapılı domuz kılı fırçalar, üzerlerinde çok miktarda yoğun kıvamlı boyayı tutabilirler lakin fırça vurusu detay çalışmak için uygun değildir. Detay çalışmak için samur(sable) ve kokarca (İltis grm)kılından yapılan fırçalar çok kullanışlıdır. Bununla beraber sentetik liflerden yapılan fırçalarda bütün resim tekniklerinde iyi alternatiflerdir. Fırçalar çeşitli fiyat ve kalite gruplarına ayrılır; Rembrant fırçalar tamamen el ile yapılırlar ve yüksek düzeyde kalite sunarlar. Van Gogh fırçalarda, yine tamamen el yapımıdır, mükemmel kalitede ve ekonomiktirler. Yağlı boya fırçaları resim yapılan yüzey ile arada yeterli mesafeyi bırakmak için uzun saplı olarak yapılırlar.

Fırçalar en iyi nasıl temizlenir ?Doğru kullanım ve iyi bir bakım bir fırçanın ömrünü önemli ölçüde arttırır. Özellikle kolay kuruyan boyalarla kullanımda (örneğin akrilik) fırça nemli tutulmalı ve düzenli olarak temizlenerek boyanın fırça üstünde kuruması engellenmelidir. Yağlı boyalarla kullanılan fırçalarda beyaz ispirto (White spirit) ile temizlenmeli ve yine boyanın fırça üstünde kurumasına engel olunmalı. Asla fırçanızı, özellikle yumuşak uçlu fırçanızı temizlik için kullandığınız solventin içinde bırakmayın. Fırçanız geri dönülmez biçimde zarar görebilir. Kullanımdan sonra fırçalar şöyle temizlenmelidir; Öncelikle fırça bir kumaş yardımıyla silinir. Özellikle yoğun boya kullanımından sonra fırçanın üzerinde kalan boya, kumaş yardımıyla metal kısımdan baslamak suretiyle fırçanın ucuna doğru sıkılarak temizlenmeli. Su ile inceltilebilen boyalarda fırça su ile temizlenmelidir. Fırça temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir taneside,Su Ya da solvent kullanılan temizlik aşamalarında fırçanın solvent dolu kaba bastırılmadan temizlenmesidir .Aksi takdirde özellikle yumuşak yapıya sahip fırça kılları metal aksamından itibaren kırılırlar. Bütün bu işlemlerden sonra fırçanızda, kimyada ``alkyd`` denilen boya reçinesi kalıcaktır bu reçineyi temizlemek için beyaz ispirto kullanılmalıdır Daha sonra fırçanızı avuç içinde ev sabunu Ya da sıvı sabun ile yine bastırmadan temizleyin ve tercihen ılık suyla köpüğünden arındırın. Fırçanızı sallayarak fazla suyun atılmasının sağlayın ve yine elinizle fırçanıza orijinal seklini vererek fırça ucu yukarıya bakacak şekilde kurumaya bırakın.

Yağlı boyanın kuruma süresi nasıl hızlandırılır ?Yağlı boyalar oksijen ve ışık etkisiyle kururlar. Dolayısıyla iyi havalandırılmalı ve yeterli derecede aydınlanan yerlerde kurutulmalıdır. Ayrıca siccatives ve kurumayı hızlandırıcı medium kullanmakta kuruma süresini hızlandırır.

Acrylic Retarder kuruma zamanının ne kadar etkiler ve ne kadar kullanılmalıdır ?% 5 oranında eklenen retader kuruma süresini % 20 uzatır.

     Sorun Cevaplayalım
   
    Adınız Soyadınız
    Email Adresiniz
    Telefon No
    Sorunuz
 
 
         
 
l
l
l
© Copyright 2010. Tüm hakları saklıdır.
Sanat Dünyası San. Ürün. Paz. Ltd. Şti
Organize Sanayi Bölgesi Kahverengi Cd. 3.Sk. No:4 Nilüfer Bursa
Tel : +90 (224) 225 60 75 (3 Hat)
Fax: +90 (224) 225 60 78
sanat@sanatdunyasi.com.tr
 
 
Designed By BURSA AJANS www.bursaajans.com